Katar Dünya Kupası hakkında The Guardian görüşü: “sportswashing” futbolun imajını lekeliyor

Sportswashing  bir zamanlar yeni bir kavram olsaydı, şimdi büyük uluslararası etkinlikler için standart görünüyor. Ancak önümüzdeki Pazar günü başlayacak olan Dünya Kupası, şu ana kadar Katar’ın imajını iyileştirmekten ziyade futbolun imajını lekelemek için daha fazlasını yapmış gibi görünüyor.  Diehard hayranları ve insan hakları savunucuları, bunun oyunun neşeli bir kutlamasından ziyade para ve güç için kirli bir ilahiye benzediğinden şikayet ettiler – turnuvanın draması ve gerginliği birçok insanın endişelerini ezecek olsa bile.

Katar’a yarışmayı verme konusundaki şok karar, 2010 yılında bile tartışmalıydı. Ancak göçmen işçilere yönelik muamele  ve eşcinsel karşıtı yasalarının öne çıkarılması konusundaki ifşaatlarla, endişe giderek arttı. Geçen hafta, bir Katar Dünya Kupası büyükelçisi  eşcinselliği “zihindeki hasar” olarak nitelendirdi ve FIFA’nın eski başkanı Sepp Blatter, Katar’ın  ev sahibi olarak kötü bir seçim olduğunu söyledi (sadece “çok küçük bir ülke” olduğu için).

Kararın savunucuları, yüksek profilli olayların insan haklarındaki iyileştirmeler için kaldıraç olabileceğini söylüyor. Katar örneğinde, (çok düşük) asgari ücret de dahil olmak üzere mütevazı bir ilerleme kaydedildi. Ancak daha fazla değişimi etkilemek için zaman tükeniyor ve küçük kazanımların bile devam edip etmeyeceği konusunda şüphecilik var. Soçi’deki 2014 Kış Olimpiyatları ve 2018 Dünya Kupası, Rusya’da haklarda iyileştirme getirmedi. 2008 Yaz Oyunları ile bu yılki Kış Olimpiyatları arasındaki yıllar Çin’de artan baskıya tanık oldu.

Sorunun bir kısmı, zengin ama baskıcı devletlerin bu tür etkinliklere ev sahipliği yapmaktan en fazla kazanacakları şeye sahip olduklarını hissetmeleridir. Çölün kalbinde 2029 Asya Kış Oyunları’na ev sahipliği yapacak Suudi  Arabistan’ın olimpiyat kazanmaya kararlı olduğu bir sır değil. Kudos arayan rejimler, David Beckham’dan Pep Guardiola’ya kadar spor yıldızlarının ve atletik mükemmellik ve küresel dostluk hakkında yüksek uçlu retorik kullanan uluslararası kurumların yardımını aldı. Yolsuzluk iddiaları uzun zamandır Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ni rahatsız ediyor. Dünya Kupası’nı Katar’a teslim eden FIFA yürütme komitesinin oy kullanan 22 üyesinden on altısı, o zamandan beri yolsuzluk veya kötü uygulama iddialarına karıştı veya soruşturuldu (hepsi bu kararla ilgili olmasa da).

Eleştiriyi saptırma girişimleri sadece daha kötü görünmesini sağlar. FIFA,  milli takımlara görevinin “ahlaki dersler vermek” olmadığını ve oyunun “her ideolojik veya politik savaşa sürüklenmemesi” gerektiğini söyledi. Bu haklı olarak kısa bir sürtüşme oldu. İngiltere ve Galler de dahil olmak üzere on Avrupa futbol federasyonu, “insan hakları evrenseldir ve her yerde geçerlidir” yanıtını verdi. Ayrıca FIFA’yı henüz yerine getirilmemiş iki vaadi yerine getirmeye çağırdılar: bir tazminat fonu ve göçmen işçiler için merkez. Birkaç ulusal kaptan, OneLove ayrımcılıkla mücadele kampanyasını desteklemek için gökkuşağı kol bantları takacak.

 

yazının tamamını buradan okuyabilirsiniz.