Gençlerin İklim Davası

Çevrecilik, yasal haklarını kullanmak ve özgüvenli bir şekilde kendini ifade etmek üzerine etkili bir belgesel.

“İstikrarsız bir iklim sisteminde özgürlük ve adalet de var olamaz.” Yaşları 8-19 arasında değişen 21 çocuk ve genç, Amerikan hükümetine iklim krizine yol açan uygulamaları yüzünden dava açmaya karar verirler. Avukatları Julia Olson ile birlikte çalışmaya başlarlar. 60 yıldan fazladır bütün Amerikan başkanları seçim konuşmalarında daha iyi bir çevre bırakacaklarına söz veriyorlar ancak tam tersine hep daha fenasını bırakmaktalar. Bu sadece ABD için geçerli de değil maalesef. Dünyanın neredeyse bütün ülkelerinin yoneticilerinin vurdumduymazlığı ve kâr etme amacını bu konunun üstünde tutması sözkonusu.  

Bu mahkemenin karar vermesi gereken konu ise, gençlerin hayatın devamlılığını sağlayan bir iklim isteme haklarının olup olmadığı ve nihayetinde hükümeti iklim değişikliği sorununa karşı çözümlere önem vermesi için zorlanması.

Bu dava 2015 yılında başlamış ve tam 4 yıl sürerek ABD içinde konuşulan bir dava olmuş. Üstelik önceki başkanlara göre bu konuya karşı daha duyarlı olduğunu söyleyen Obama yönetimine karşı açılan bir dava bu. Çocuklar sağlıklı, adil, sürdürülebilir bir gezegen için dayanışma içinde mücadele ediyorlar. 

netflix’den izleyebilirsiniz

 

https://www.cocuklasinema.com/film-detay/genclerin-iklim-davasi768