Prof.Dr. Haluk Gürgen

Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme Bölümünden 1976 yılında mezun olan Prof. Dr. Haluk Gürgen, 1976-79 yılları arasında mezun olduğu okula bağlı “Eğitim Televizyonu Enstitüsü’nde Türk- Alman Eğitim Televizyonu Projesi kapsamında televizyon yapım-yönetim eğitimi aldı ve  TV yapım asistanı ve program yapımcısı olarak görev yaptı. 1979 yılında “İletişim Bilimleri Fakültesi”ne asistan oldu.

1987 yılında Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde hazırladığı “Televizyon Reklamlarında Yaratıcı Strateji” başlıklı teziyle İletişim Bilimleri Doktoru ünvanı aldı.1989 yılında A.B.D. San Francisco State Üniversitesi’nde alanıyla ilgili çalışmalar yaptı. 1990 yılında İletişim Sanatları doçenti, 1997 yılında ise profesör oldu.

İletişim Sanatları Bölümünün uygulama birimi olarak örgütlenen ve yöneticiliğini yaptığı reklam ajansında 10 yılı aşkın bir süre çok sayıda özel ve kamu kuruluşları için meslektaşları ve öğrencileriyle birlikte reklam ve halkla ilişkiler kampanyaları gerçekleştirdi.Bunların arasında Maliye Bakanlığı için hazırlanan “1 Dakika” adıyla tanınan sosyal hizmet kampanyası ile, Etibank, Esbank, Et-Balık Kurumu, Ankara Büyükşehir Belediyesi Altınpark Projesi, Gentaş Werzalit gibi ürün ve kurumların reklam ve halkla ilişkiler kampanyanları bulunmaktadır.

Prof. Dr. Haluk Gürgen’nin “Reklamcılık ve Metin Yazarlığı”, “Halkla İlişkiler”, “Halkla İlişkiler Ortam ve Araçları”, “Halkla İlişkiler Uygulamaları ve Örnekleri”, “Örgütlerde İletişim Kalitesi” adlı yayınlanmış kitapları ile alanında gerçekleştirdiği çok sayıda proje ve makaleleri bulunmaktadır.Anadolu Grubu Türkiye Efes Pilsen kurumu için “Kurumsal Değerler ve Kurum kültürü” ve “Örgütsel İletişim” projeleri, 2001 yılında meslektaşı Prof.Dr. Ali Atıf BİR ile “Gümrük Müsteşarlığı İmaj Araştırması”ve 2008 yılında “Kadına Yönelik Aile içi Şiddet”in önlenmesi amacıyla Birleşmiş Milletler ve TC Devlet Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü adına iletişim projeleri Prof. Dr. Haluk Gürgen’nin gerçekleştirdiği bazı önemli araştırma projeleri arasında yer almaktadır..

Bölümünde yürüttüğü gerek akademik gerekse uygulamalı çalışmaları nedeniyle 1992 yılında, IAA’nin (Uluslararası Reklamcılık Derneği) “IAA Reklamcılık Diploması” ile ödüllendirilen Prof. Dr. Haluk Gürgen, 1982-2006 yılları arasında Anadolu Üniversitesi, İletişim Bilimleri Fakültesi, Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi, 1990-2006 yılları arasında Reklamcılık-Halkla İlişkiler Bölüm Başkanı ve 1998-2005 yılları arasında da Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevlerde bulunmuştur. Prof. Dr. Haluk Gürgen, Yüksek Öğretim kurumu, “Akademik Değerlendirme ve Kalite Geliştirme Komisyonu” kurucu üyesi olarak görev yapmaktadır. Prof. Dr. Gürgen, 2006 Ekim ayından itibaren, Bahçeşehir Üniversitesi İletişim fakültesi dekanı ve öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.