RepMan Forum 2024: Sürdürülebilirlik Stratejileri Uygulamalarla Tutarlı mı?

Sürdürülebilirlik artık tek başına gündemin en üst sırasında. Kamu kurumları da dahil olmak üzere şirketlerin, üniversitelerin ve sivil toplumun en öncelikle mesai harcadığı bir kavram olarak karşımızda duruyor. İklim değişikliği tek başına tüm gündemlerin ana oyuncusu. İş dünyası sürdürülebilirlik stratejileri ile iş modellerini güncelliyor. Ancak dünyada çok hızlı değişimler gözlemleniyor. Bu güncellemeler toplumun beklentilerini ne kadar karşılıyor, tartışılıyor!

Bu stratejilerde nerelerde tıkanıyoruz? Kurum itibarı sürdürülebilirlik uygulamalarının içinden performans notu alıyor. Ancak şirketlerin ana performans göstergelerinde ana kurgu finansal metrikler üzerinden değerlendiriliyor. Tıkanıklık burada başlıyor olmasın?

Bir yanda bu soruların cevapları tartışılırken diğer yanda “greenwashing”, “artwashing” “sportswashing” gibi kavramlar da gündemi başka boyutlara taşıyor. Bu gelişmeler karşısında nasıl bir pozisyonumuz olacak? Liderlerin sürdürülebilirlik vizyonu, raporlama standartlarının yeterliliği, düzenleyici kurulların gündemi, döngüsel ekonomi ve yeşil mutabakat, sivil toplumun açmazları bu yıl etkinliklerimizde tartışacağımız başlıklar arasında.

RepMan on yılı aşkın bir süredir “sürdürülebilirlik” konusunda farkındalık amaçlı çalışmalar içinde. Ancak günümüzde, bu alandaki deneyimlerin ve birikimlerin çıktılarına her zamankinden daha fazla ihtiyaç var. Bu nedenle 2024 yılında etkinliklerimizde “Sürdürülebilirlik stratejilerinin uygulamalarla ne derece tutarlı” olduğu masaya yatırılıyor.

Bu yıl ayrıca yeni bir RepMan vizyonu oluşturmayı gündemimize aldık. Kurum itibarının yönetilmesinde değişmekte olan değerlere şirketlerin nasıl uyum sağlayabilecekleri ve bunlara dayalı hangi “örnek” politikaları geliştirebilecekleri tartışmaya açılacak. Hesap verebilirliğin yükselen bir değer olması karşısında şirketlerin “gerçek zamanlı uygulamalar” (real time) konusunda neler yapabilecekleri yine gündemimiz içinde.

2024 yılı kurumsal destekçilerimiz: Allianz Türkiye, Kale Grubu, Panasonic EWT, Türk Traktör, Unilever, Yapı Kredi ve Zorlu Holding’e içten teşekkürlerimizi iletiyoruz.

FORUM BAŞKANI
Tayfun Zaman
RepMan Danışma Kurulu Üyesi
Compliance House Kurucu Ortağı
10.30 Nuran Aksu
RepMan Danışma Kurulu Üyesi
ZENNA Kurumsal Marka Araştırmaları Şirketi Başkanı
RESPECT©️2024 Araştırması Özet Sonuçları
11.10 İzel Levi Coşkun
CEO Mazars – Denge
Konuk Konuşmacı
Liderler Sürdürülebilirlik Stratejilerinin Neresinde?
11.40 M. Serdar Kuzuloğlu-
RepMan Danışma Kurulu Üyesi
Gazeteci
Gençler Değerleri Nerede Arıyorlar?
Melisa Akkuş
Dünyayı Kurtarma Tutkunu & Değişim Öncüsü
Emre Yiğit
İklim Elçisi
12.10 Panel
Dr. Öğretim Üyesi Belgin Bahar
Moderatör
RepMan Danışma Kurulu Üyesi
Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi
Sürdürülebilirlik Stratejileri Uygulamalar ile Tutarlı mı?
Doğa Tamer
Sürdürülebilirlik Adımları Derneği
Umay Yılmaz
Çevre ve sürdürülebilirlik Uzmanı
Dr. Barış Doğru
EKOIQ Dergisi
12.50 Tayfun Zaman
Değerlendirme ve Kapanış

 

Bir cevap yazın