Korona günleri okumaları (1)

Önümüzü hiç bir şekilde göremediğimiz günlerden geçiyoruz. Dünyanın dört bir tarafından iç karartan haberler gelmeye devam ediyor. Bilim kurgu filmleri senaristlerini işsiz bırakan bir sürecin içindeyiz. Bizi sürecin teknik tarafı değil doğal olarak markaların ve şirketlerin bu süreci “sorumluluk” bilinci içinde nasıl yönetmekte oldukları ilgilendiriyor. Buradan hareketle okunacak ve takip edilecek içerik sayısı her geçen gün yoğunlaşıyor.

Yaptığımız taramalardan okumaya, değerlendirmeye uygun gördüğümüz bağlantıların bir kısmı şöyle

Çinli şirketler koronavirüs sürecini nasıl yönettiler? HBR’da Martin Reeves, Lars Faeste, Cinthia Chen, Philipp Carlsson-Szlezak, KevinWhitaker inclemesini buradan okuyabilirsiniz.

Şirketler Koronavirüs döneminde neler yapabilir? MIT Sloane’da yer alan yazı Michael Hudecheck  Charlotta Sirén Dietmar Grichnik, Joakim Wincent isimli öğretim üyelerin ortaklaşa kaleme aldıkları bir inceleme. Çin’in dünya ticareti üzerindeki etkisi, küresel iklim değişikliğindeki rolü, uzaktan çalışmanın alt yapısının geliştirilmesi, operasyonel şoklara hazırlık, toplum içinde oyuncu olmak  başlıkları altında şirketlere COVID-19 krizi süresince yapabileceklerine dair yönlendirmeleri burada okuyabilirsiniz.

Koronavirüs ve bir sonraki muhtemel finansal kriz. The National Law Review’da 17 mart 2020’de yayımlanan yazı salgının ekonomik ve finansal alanlarda yaratacağı yıkıcı etkiyi odağına alıyor. Kenneth Duvall’ın kaleme aldığı yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

Koronavirüs döneminde bazı şirketler için “etik” davranış: Compliance Week’de yer alan yazı, bir toz bulutunun içinde olunsa bile etik davranışın önemini vurguluyor. Aaron Nicodemus’un yazdığı yazı içinde şirketlerden “etik” uygulamalarla ilgili verdiği ilginç örnekler incelemeye değer. Yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

Hangi şirket Koronavirüs döneminde sosyal içerikli ne yapıyor? Forbes’da yer alan yazıda  50 şirketin bu dönemde sorumluluk anlayışları masaya yatırılmış. Blake Morgan tarafından kaleme alınan yazıyı buradan inceleyebilirsiniz