Türkiye’nin En İtibarlı Sektörleri ve Şirketleri Araştırması 2012 Sonuçları

Sektörlerin itibar yönetimi skorları ve sektörler içerisinde şirketlerin sıralaması açıklandı.

RepMan İtibar Araştırmaları Merkezi tarafından açıklanan sonuçlara göre Türkiye’de en yüksek itibar yönetimi skoru “Dayanıklı Tüketim ve Telekomünikasyon” sektörlerinin.

RepMan İtibar Araştırmaları Merkezi’nin GfK Türkiye’nin sponsorluğunda gerçekleştirdiği ve 15 sektörün dikkate alındığı araştırma sonuçlarına göre “Dayanıklı Tüketim ve Telekomünikasyon” sektörleri 100 üzerinden 65 itibar yönetimi skoruyla (RMS) sektörler arasında en yüksek skoru aldı.

Araştırma 2012 yılında 7 coğrafi bölgede, 15 ilde, 16.243 kişi ile yüz yüze görüşme yöntemi uygulanarak gerçekleştirildi. Araştırmada, 15 sektör ve bu sektörler içerisinde yer alan 155 şirketin değerlendirmesi yapıldı.

15 sektör nezdinde sonuçları incelediğimizde, ilk 3 sırayı alan şirketlerin bu sıralamaya girmelerinde en önemli alanın, “Yönetim Kalitesi”’nde göstermiş oldukları başarılı performansları olduğu görülüyor.

Sektörlerin itibar yönetimi performans skoru, sektörlerin benchmark (en beğenilen sektör şirketlerinin itibar yönetimi skoru ortalaması) itibar yönetimi skorlarıyla karşılaştırıldığında “Bankacılık sektörü ” ve “Holding”’lerin sektör benchmark skoruna en uzak sektörler olduğu görülüyor.

Araştırma sonuçlarının detayları için:

RepMan_Itibar_Arastirmalari_Merkezi_Sektorler_Detayli Sonuclari_12_Nisan_2013